SKOLKA_LOGO_v02 1 1

News Feed

Prostředí MŠ

Bez nazvu 13
Jak to u nás vypadá?

Moderní stavba

Na sever od centra obce Pacov stojí na rozlehlém pozemku mateřská školka Za Branou. Její realizace je dílem pražského architektonického studia VYŠEHRAD atelier. Architekti zde vytvořili bezpečné místo, na které budou děti rádi vzpomínat. I proto byla školka mezi finalisty České ceny za architekturu roku 2020.

Mateřská škola byla postavena na původním pozemku bývalé školky, která byla v nevyhovujícím technickém stavu. Novou budovu splňující parametry pro výchovu předškolních dětí lze bezesporu považovat za příklad promyšlené architektury. Školka stojí na jednoduchém půdorysu, je tvořena hlavní dvoupodlažní budovou a pěti jednopodlažními pavilony, ve kterých se nachází jednotlivá oddělení.

Na severní části zahrady je zasazena dvoupatrová hlavní budova. Všechny její funkce jsou přirozeně unifikovány napříč interiérem i exteriérem. V návrhu exteriéru jsou použity dva typy pavilonů, které se liší vnitřním uspořádáním. Samotné pavilony jsou proti sobě pootočeny o 90° a díky tomu mezi sebou vytvářejí polouzavřený prostor. Všechny místnosti určené pro děti jsou propojeny dřevěnými terasami. Dispozice interiéru je navržena tak, aby jednotlivé prostory byly orientovány ke slunci.

Při vstupu do školky hlavním vchodem můžeme vidět společnou halu spojující jednotlivé pavilony. Tímto vzniká zajímavý komunikační prostor. Jednotlivé pavilony jsou navrženy do tvaru jednoduchých kvádrů, jež jsou prořezány minimálním počtem velkorysých otvorů. Dominantou jsou zejména velké lodžie, které jsou obloženy výrazně barevnými deskami a zprostředkovávají propojení s exteriérem.

Komplex budovy je umístěn v rozlehlé zahradě, která byla vybudována současně s projektem výstavby nové MŠ. V naší filozofii a dlouhodobém plánu je vzdělávání, které upřednostňuje podporu pohybu dětí v přírodě s uvědoměním si jejích krás a důležitosti její ochrany. Naší přírodní zahradu vytváříme jako podnětnou, interaktivní a pestrou pro trávení času a učení se venku.

V rámci projektu byly zachovány některé dominantní prvky z původní zahrady -  vzrostlé stromy, keře, živý plot a nové byly vybudovány. K vyžití dětí nyní slouží několik pískovišť, zahradní prvky – skluzavky, tunel, houpačky, venkovní trampolíny, stezka na boso, indiánské týpí, dřevěné domečky, ekokoutky pro volnou hru, venkovní bazén, mlhoviště, dopravní hřiště i zahradní altán, který slouží jako venkovní učebna.  V zimním období zde mohou děti díky velkému svahu sáňkovat a bobovat. V zadní časti zahrady byl vytvořen výběh se zázemím pro chov koziček, o které děti v průběhu roku pečují a rozvíjí tak nejen své vědomosti o životě zvířat, ale i emoční a sociální inteligenci.

Navázali jsme několika dalšími projekty z Kraje Vysočina, přičemž byly vybudovány vyvýšené záhony, vytvořeny hmyzí domečky, pítka pro ptáky, umístěny ptačí budky a krmítka, pořízeny informační a demonstrační panely o ptactvu a drobné vybavení pro badatelskou činnost a experimentální vzdělávání v environmentální oblasti.

Bohaté vybavení zahrady nabízí dětem pestrou vzdělávací nabídku a poskytuje dostatek možností pro volné hry i celkový tělesný rozvoj dětí v jakémkoliv ročním období. Rozlehlá zahrada umožňuje každodenní pobyt v přírodě, nabízí realizaci prvků ekologické výchovy a naplňování programu zdravého životního stylu.

Galerie

Cena v České ceně za architekturu 2020 – FINALISTA

Stavba roku kraje Vysočina 2019 v kategorii školské stavby

MŠ Za Branou Pacov
MŠ Za Branou Pacov
MŠ Za Branou Pacov